Anunt !

Acest forum inca nu sa deschis ! Deschiderea officiala va fi in curand.
Nu uitati sa dati un like si la pagina de facebook,gasiti casuta pt. like in stanga-jos.

Mai mult...

Titlu

In curand...

Mai mult...

Titlu

In curand...

MaI mult...

Titlu

In curand...

Mai mult...

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Cum sa scrii mai usor cu diacritice la data de Vin Iul 06, 2012 7:03 am

Hello.

Fondator
Fondator

http://endoro.hitforum.ro
Buna ziua/seara/dimineata.

Cred că mai toţi ştim care-i faza cu diacriticele, limba română pe tastatură şi chinul pe care îl depui când vrei să scrii mai „pe româneşte”.

În acest articol nu vreau să vă învăţ cum să vă setaţi tastatura pe limba română pentru că acele diacritice mi se par o porcărie; toată tastatura o ia razna, y devine z, – devine / şi tot aşa.

Am să vă învăţ cum să folosiţi diacriticele fără vre-o modificare pe tastatură (sau mă rog, una mică). Vă veţi transforma tastatura într-una atât în limba română, cât şi engleză, în acelaşi timp. Cu ajutorul unor combinaţii de taste, nu numai că veţi obţine diacritice, dar puteţi face şi semnul de la Euro (€), Copyright (©), marcă înregistrată (®), ghilimele în limba română („ ”) şi poate şi altele pe care nu le-am descoperit eu încă.

Tot ce trebuie să faceţi este să intraţi pe diacritice.ro, downloadaţi softul pe care vi-l oferă, urmăriţi filmuleţul care vă arată cum se instalează şi îi daţi bătaie.

Odata instalat, totul va fi funcţional folosind tasta Alt (din dreapta) astfel încât:
ă = Alt + a sau Alt + w (recomand Alt + W pentru că sunt unele programe «exemplu: Yahoo Messenger» care şterg întreg rândul de text câd încercaţi Alt + a)
ş = Alt + s
î = Alt + i
â = Alt + q
€ = Alt + e
® = Alt + r
© = Alt + c
„ ” = Alt + [ ]

Sper să vă fi fost de ajutor tutorialul şi ca tot mai mulţi bloggeri din România să scrie cu diacritice articolele proprii. Sper că v-am mai scutit de chinul cu Limba Română la tastaură.

O zi/seara/dimineata bună !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum